اخبار مرتبط

زمان انتشار: ۱۳:۱۵ سه شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶
فرصت دادگاه عالی ورزش به AFC برای پرداخت غرامت به ایران

فرصت دادگاه عالی ورزش به AFC برای پرداخت غرامت به ایران

مفاد پرونده محرمانه مناقشه میزبانی ایران و عربستان از یکدیگر در دادگاه عالی حکمیت ورزش فاش شد.

به گزارش سازمان لیگ به نقل از سایت فارس، جلسه دوم دادگاه عالی حکمیت ورزش CAS در تاریخ 22 تیرماه گذشته به منظور میانجیگری بین کشورهای ایران و عربستان و با حضور نمایندگان فدراسیون‌های فوتبال دو کشور و وکلای آنها برگزار شد.

در این جلسه میانجیگری از ایران علیرضا اسدی دبیرکل سابق فدراسیون فوتبال ایران به همراه امیر صدیقی وکیل حقوقی و یک وکیل سوئیسی حضور داشتند و از سوی مقابل نیز مسئولان فدراسیون عربستان با وکلای انگلیسی در جلسه حضور پیدا کردند تا طرفین به دفاع از مواضع خود بپردازند، هرچند که در این جلسه وکیل کنفدراسیون فوتبال آسیا که با حکم این کنفدراسیون بازی‌های نمایندگان دو کشور در کشور ثالث برگزار شد نیز حضور داشت.

در پایان جلسه مقرر شد تا طبق ماده 10 قانون دادگاه عالی ورزش مفاد این جلسه محرمانه باشد و طرفین از ارائه اطلاعات اعم از مفاد و توضیحات مربوط به آن منع شدند.

نکته قابل توجه از مفاد مورد توافق این پرونده محرمانه که البته تا امروز فاش نشده بود می‌توان به این مورد اصلی اشاره کرد که دادگاه عالی حکمیت ورزش برای پرداخت غرامت به کنفدراسیون فوتبال آسیا فرصتی را به AFC داده است.

در جلسه برگزار شده مقامات ایرانی به صراحت از حق‌خوری که در این خصوص نسبت به باشگاه‌های ایرانی شده دفاع کرده و بیشتر مباحث درباره اتفاقات گذشته و جفایی که به باشگاه‌های ایرانی شده، بوده است.

در این جلسه مقامات ایرانی به همراه وکیل سوئیسی نسبت به این موضوع که باید پرداخت غرامت هزینه تحمیل شده به باشگاه‌های ایرانی بابت تصمیمی که از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا به عمل آمده، تأکید کردند و گویا یکی از مفاد مورد توافق نیز همین موضوع بوده است که در نهایت به داده شدن فرصتی در این مورد از سوی CAS به AFC منجر می‌شود.

هزینه‌هایی بابت میزبانی از تیم‌های عربستانی در کشور ثالث، رفت و برگشت به کشور فوق، بلیت فروشی این دیدارها، اسکان در هتل، تجهیز و اجاره استادیوم‌ها در کشور ثالث، هزینه‌های تأمین امنیت، چاپ پوسترها و بلیت‌های مربوط به مسابقه و ... از جمله هزینه‌های تحمیلی به باشگاه‌های ایرانی طی دو فصل گذشته لیگ قهرمانان آسیا بوده و میزبانی از باشگاه‌های سعودی در کشور ثالث هزینه مضاعفی را برای باشگاه‌های ایرانی ایجاد کرده که موجب ضرر و زیان آنها شده است.

**بررسی‌ها برای فصل بعد ادامه دارد

نکته قابل توجه اینکه درخصوص ادامه این روند (میزبانی باشگاه‌های ایرانی و عربستانی در کشور ثالث) برای فصل آینده لیگ قهرمانان آسیا و یا تغییر آن و بازگشت شرایط به گذشته در جلسه برگزار شده فوق در دادگاه عالی ورزش در سوئیس خیلی صحبت آنچنانی بین طرفین به میان نیامد.

در این خصوص با توجه به زمان باقی مانده تا فصل بعدی رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا بررسی‌ها برای تصمیم‌گیری بعدی از سوی AFC ادامه دارد هرچند که این موضوع می‌طلبد تا فدراسیون فوتبال ایران با دیپلماسی بهتری این پرونده را دنبال کرده و نسبت به این موضوع با قدرت بیشتری عمل کند.

البته پرونده مناقشه ایران و عربستان در مراجع بالاتر از فدراسیون فوتبال نیز در دست بررسی بوده و شاید حساسیت‌های خاص حاکم بر روابط سیاسی بین دو کشور نیز در نتیجه نهایی این پرونده تأثیرگذار باشد.

در نهایت گفتنی است همانطور که در گذشته عنوان شد، نتیجه این پرونده در نحوه برگزاری و میزبانی دیدار پرسپولیس و الاهلی عربستان در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا تأثیری نداشته و حتی اگر در آینده نزدیک هم بین دو کشور توافق لازم برای میزبانی ها صورت بگیرد، پرسپولیس و الاهلی در کشور ثالث که میزبان آن نیز از قبل مشخص شده از یکدیگر میزبانی کرده و در ادامه اگر توافقی حاصل شده باشد، این موضوع برای فصل آینده به نحوه‌‌ای دیگر عملیاتی خواهد شد.

انتهای پیام/ا

NULL
کلید واژه ها :
نظرات بینندگان
ارسال نظر:

کاربر گرامی پیام شما در سیستم ثبت شد و بعد از تایید مدیر، درسایت قرار خواهد گرفت.