اخبار مرتبط

زمان انتشار: ۱۶:۰۱ چهار شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۳
            تلاش الهلال برای غصب جایگاه تیم های بزرگ ایران در فوتبال آسیا

تلاش الهلال برای غصب جایگاه تیم های بزرگ ایران در فوتبال آسیا

تهران - ایرنا - بخش ورزشی پایگاه اینترنتی یاهو در گزارشی به تلاش باشگاه فوتبال الهلال عربستان برای غصب جایگاه تیم های بزرگ ایران و به دست آوردن عنوان بزرگترین باشگاه فوتبال خاورمیانه پرداخته است.

به گزارش سازمان لیگ به نقل از سایت ایرنا

در این گزارش که به قلم جان دوئردن کارشناس خبره فوتبال آسیا نوشته شده، آمده است: حذف تیم گوانگژو اورگرانده به دست تیم وسترن سیدنی واندررز استرالیا در یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان باشگاه های اروپا در ماه اوت با استقبال هواداران باشگاه الهلال در ریاض روبرو شد که این تیم را مانع اصلی خود برای کسب اولین قهرمانی در این رقابت ها می دیدند.

وی در ادامه افزوده است: به ندرت پیش می آید که یک باشگاه و هوادارانش به این اندازه تشنه خود موفقیت و نیز اعتبار ناشی از آن باشند. الهلال خود را بزرگترین باشگاه غرب آسیا و یا حتی کل این قاره می داند ولی چنین ادعایی بدون قهرمانی در لیگ قهرمانان باشگاه های آسیا پوچ و توخالی است.

این کارشناس فوتبال ادامه داد: الهلال آخرین قهرمانی خود را در سال 2000 به دست آورد. یعنی سه سال قبل از آغاز مسابقات لیگ قهرمانان آسیا؛ بنابراین الهلال تا کنون موفق به قهرمانی در آسیا نشده است.

نویسنده این مطلب در ادامه به دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به عنوان تیم های بزرگ غرب آسیا پرداخته و نوشته است: اما داستان غرب آسیا چیز دیگری است. تیم هایی مثل القادسیه کویت و السد قطر با اینکه تیم های خوبی هستند، اما در سطح تیم های بزرگ عربستان و ایران قرار ندارند.

این گزارش می افزاید: تهران خانه دو تیم پرسپولیس و استقلال است و بازی های این دو تیم در مقابل یکدیگر نه تنها شهر تهران بلکه کل ایران و و ایرانی های سراسر دنیا را دور هم جمع می کند. شما یا آبی هستید یا قرمز. آنها چیزی بیش از دو باشگاه هستند و با وجود تمامی مشکلات مالی هرگز از گردونه رقابت خارج نشده اند.

دوئردن نوشته است: پرسپولیس وقتی در نهایت قدرت و در ورزشگاه مملو از جمعیت بازی می کند، شبیه هیچ تیم دیگری نیست، اگرچه متأسفانه این روزها چنین اتفاقی کمتر و کمتر روی می دهد. حتی در خارج از ایران هم شهرت سرخ پوشان به اندازه گذشته نیست.

بر اساس این گزارش، دوران سلطه منچستریونایتد در لیگ برتر انگلیس همزمان بود با شروع جهانی شدن این لیگ و همین موجب تقویت و شهرت بیشتر این تیم شد. سقوط نسبی پرسپولیس به خصوص در مسابقات آسیایی نیز در همین زمان رخ داد. برای نسل جدید هواداران پرسپولیس، نام این تیم مفهومی بیشتر از یک باشگاه فوتبال را دارد. پرسپولیس از سال 2002 تاکنون فقط یک بار قهرمان لیگ برتر ایران شده است و فقط سه بار در لیگ قهرمانان آسیا بازی کرده و از این سه بار هم فقط یک بار از مرحله گروهی صعود کرده است.

نویسنده در خاتمه تأکید کرده است: استقلال هم با وجود این که موفقیت های بیشتری در آسیا کسب کرده است، اما در شرایط مشابهی در حال تبدیل شدن به یک خاطره دور است. به همین دلیل هواداران الهلال ادعا می کنند که بهترین باشگاه آسیا در قرن بیستم هستند. ادعایی که به دلیل موفقیت های قاره ای این تیم شاید درست و قابل بحث باشد.

کلید واژه ها :
نظرات بینندگان
ارسال نظر:

کاربر گرامی پیام شما در سیستم ثبت شد و بعد از تایید مدیر، درسایت قرار خواهد گرفت.