افاضلی: مالکان جدید باشگاه نفت جز نخبگان کشور هستند

ساعت 14:53 پنج شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۶

سرمربی تیم فوتبال نفت تهران گفت: قبلا در تیمی کار می کردم که شرایط بدتری از نفت داشت.

 به گزارش روابط عمومی سازمان لیگ فوتبال ایران، هومن افاضلی سرمربی تیم فوتبال نفت تهران در نشست خبری قبل از دیدار تیمش برابر پرسپولیس از سری رقابت‌های هفته هجدهم لیگ برتر فوتبال گفت: درباره بازی باید بگویم که شرایط تیم ما خاص است. چیزی که به من کمک کرد این بود که در تیمی قبلاً کار می‌کردم که شرایطش از نفت بدتر بود و با این وضعیت بیگانه نبودم چرا که تیم صبا شرایط به مراتب بدتری نسبت به نفت داشت.

افاضلی ادامه داد: این شرایط را در صبا هم تجربه کردیم. امیدوارم تدارکاتی که برای ما در باشگاه نفت در نظر گرفته می‌شود بهتر از صبا باشد، در اواخر حضورم در باشگاه صبا کارم به جایی رسید که طلبکاران هر روز می‌آمدند و کنار ما می‌نشستند و ما هم برایشان قصه تعریف می‌کردیم تا فردا، اما در باشگاه نفت سازماندهی بهتری صورت گرفته و همه چیز روی روال است.

وی افزود: امتیازی که مالکان جدید نفت دارند این است که همه آنها جزء گروه تحصیلکرده هستند. از نخبگان کشور محسوب می‌شوند. پزشکان جامعه خاص هستند. بهترین رتبه‌های کنکور به رشته پزشکی می‌روند این مسائل تفاوت ایجاد می‌کند. شرایط تیم هم باید به لحاظ ذهنی تغییر کند با این همه خلف وعده و دروغ‌هایی که به بازیکنان گفته شده جلب اعتماد آنها سخت است. ابتدا باید ذهن و روحشان را به شرایط طبیعی برگردانیم و ذهنیتشان را به شرایط مسابقه نزدیک کنیم. بدون این کار توقع فوتبال عَبث و بیهوده است. بازیکنان ما همکاری خوبی با ما داشتند، تیم ما بزرگترهای خوبی داشتند که به ما کمک می‌کنند. از وزارت نفت و شخص وزیر، سلحشور، شاه کرمی و شریف‌حسینی هم تشکر می‌کنم که کمک شایانی به ما کردند بدون حمایت آنها انتقال و تغییر مالکیت در باشگاه نفت میسر نبود، امیدوارم آن بخشی هم که به عهده ما گذاشته‌اند را به خوبی از عهده‌اش بر بیاییم.

سرمربی تیم فوتبال نفت تهران درباره تیم پرسپولیس هم گفت: بدون تردید پرسپولیس بهترین تیم ۱۵ سال اخیر لیگ است و تردیدی ندارم که سرمربی آنها بهترین مربی خارجی بعد از انقلاب است که به فوتبال ایران آمده و هیچ مربی بهتر از او نداشتیم. آنها از همه نظر نخبه هستند و از نظر مالی قابل قیاس با ما نیستند. برانکو در پرسپولیس یک پروژه ۳ ساله آغاز کرده و در این ۳ سال تیمش را تمرین داده و بازیکن گرفته است. او به خوبی در تیمش پالایش انجام داده و دیدید که در هر فصل نهایتاً ۴ بازیکن به پرسپولیس اضافه می‌شدند اما او بازیکنانی را می‌گرفت که در سیستم او کار کنند. تیم درون زمین و روی نیمکت پرسپولیس عالی است و آنها در سطح آسیا هم جزء بهترین‌ها هستند به طوریکه دیدیم به جمع ۴ تیم برتر آسیا رفتند و هواداران فوق‌العاده‌ای هم دارند. بازی کردن با چنین تیمی آن هم با ۵ جلسه تمرین آسان نیست اما بچه‌های ما سختی زیاد دیده‌اند و کار سخت برای انسان‌های بزرگ است. امیدوارم کسانی که بازی را از تلویزیون می‌بینند از دیدن آن لذت ببرند و متوجه شوند که تیم ما نسبت به ۶ روز قبل تغییراتی داشته است.

افاضلی در خصوص اینکه آیا با پذیرش این سمت ریسک کرده‌اید و در صورت عدم نتیجه‌گیری در ۲-۳ بازی آیا شما هم از سمتتان برکنار می‌شوید؟ افزود: این را من نمی‌توانم بگویم بلکه تصمیم‌گیرندگان باید در این‌باره حرف بزنند اما افرادی که باشگاه نفت را در اختیار گرفته‌اند، برنامه‌محور بوده و با برنامه‌ریزی کار می‌کنند. این یک امتیاز بزرگ برای ما خواهد بود و می‌توانم اینگونه کار کنیم. من عادت دارم که پله پله کارها را درست کنم و این مسئله زمان می‌برد اما خودمان را نباید گول بزنیم. مربیان با نتیجه گرفتن زنده هستند و من نمی‌توانم توقع داشته باشیم که ۶ بازی ببازم اما مثل روز اول با من رفتار شود، این واقعیت فوتبال است و اعتقاد من این است که مدیران باشگاه ما تحصیلکرده بوده و برای دانش و برنامه‌ریزی اهمیت قائل هستند. ما هم خوشبختانه این فرصت را داریم تا کارها را جلو ببریم.

وی در مورد مدت زمان قراردادش با تیم نفت تهران گفت: قرارداد من تا پایان فصل است.

وی در مورد اینکه گفته می‌شود یکی از بستگان شما باعث شده شما سرمربی نفت تهران شوید، اظهار داشت: من هم شنیده‌ام که یکی از بستگان شما، شما را به خبرنگاری آورده است! آشنایی ما با مالکان جدید در یک کنگره علمی انجام شد و با آنها ارتباط گرفتیم. به غیر از من گزینه‌های دیگری هم برای سرمربی‌گری وجود داشتند، ۳ گزینه برای سرمربی‌گری نفت داشتند. من تا صبح هم از انتخابم خبر نداشتم و از رسانه‌ها فهمیدم که سرمربی نفت شده‌ام. ۳ سال قبل هم من یکی از ۳ گزینه سرمربی‌گری نفت بودم و همان زمان هم به باشگاه برنامه دادمف این بار که مدیران باشگاه از من برنامه خواستند و گفتند ۵-۶ عصر برنامه‌‌ام را ارائه بدهم از همان برنامه قبلی استفاده کردم و آن را با توجه به شرایط، به‌روز کردم.

وی افزود: برخلاف برنامه‌های رایج در فوتبال که مثل خُم رنگ‌رزی است، من یک شبه برنامه نمی‌نویسم. برنامه‌نویسی‌ من ۳-۴ شب طول می‌کشد، این مرتبه هم از برنامه قبلی‌ام استفاده کردم.

سرمربی تیم فوتبال نفت تهران در مورد اینکه برانکو گفته شما ناجی تیم نفت هستید، اظهارداشت: ناجی تیم بازیکنانش هستند، جامعه‌ای که ذهنیتش را تغییر ندهد به موفقیت نمی‌رسد. ما هم آمده‌ایم که به بازیکنان کمک کنیم و تغییراتی را ایجاد کنیم و ذره ذره تغیرات را اعمال کنیم تا بازیکنان بفهمند تغییرات ایجاد شده است. هر بازیکنی هم که نتواند تغییرات را بپذیرد و با ما همراه نشود، مجبوریم از او خداحافظی کنیم. من سالهاست که با برانکو آشنا هستم او یکی از بهترین دوستان من است. بعد از جام جهانی ۲۰۰۶ هم ارتباط من با برانکو قطع نشد و در بیرون ایران چند مرتبه من میهمان اردوی تیم‌های باشگاهی‌اش بودم. در ترکیه وقتی برانکو تیم چینی داشت ۴-۵ روز میهمانش بودم. در امارات هم این اتفاق افتاد، ارتباط من قطع نشد. من یکی از ۲ نفری هستم که برانکو در ایران خیلی به او نزدیک است. ما همدیگر را خوب می‌شناسیم. من ایده‌های فنی، ارزش کار برانکو را می‌دانم، او شخصیت بزرگی است و بهترین مربی‌ای است که بعد از انقلاب به ایران آمده است.